Jak dopasować materac do spania ?


JAK DOPASOWAĆ MATERAC?

1. Rozmiar

Aby dopasować rozmiar materaca powinniśmy dodać 20 cm do swojego wzrostu. Szerokość materaca, aby komfort snu był zachowany to min. 70 cm. Dla większej wygody produkuje się materace pojedyncze o szerokości 90 cm a podwójne 160 cm.

2. Twardość

Twardość materaca dobieramy wg indywidualnych preferencji. Oprócz naszych preferencji musimy wziąć pod uwagę naszą wagę oraz pozycję w jakiej śpimy.
Materac za twardy
Zbyt twardy materac powoduje ucisk naczyń krwionośnych w miejscach wystających punktów kostnych- barki, biodra, kolana, łokcie. Powoduje to drętwienie kończyn oraz częste zmiany pozycji podczas snów a zarazem, że nasz sen jest płytki i jesteśmy niewyspani. Efektem ucisku jest ból związany z niedokrwieniem i uciśnięciem tkanek otaczających newralgiczne punkty. Mięśnie głębokie kręgosłupa zamiast odpoczywać i rozluźnić się pracuję aby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Po przebudzenie kręgosłup jest sztywny a mięśnie napięte. Budzimy się niewyspani i towarzyszy nam uczucie spiętego ciała.
Materac za miękki
Nasze ciało podczas snu zapada się w miękkim materacu, przybieramy nienaturalne pozycje, które są niekorzystne dla kręgosłupa- następuje uciśnięcie stawów międzykręgowych i podrażnienia korzeni nerwowych. Częste zmiany pozycji wymagają od nas wysiłku, mięśnie całą noc pracują i wspierają kręgosłup. Finalnie budzimy się z bólem pleców.
Dobrze dobrany materac
Dobrze dobrany materac poznamy po tym, jak położymy się na plecach, kręgosłup wówczas zachowuje swoje naturalne krzywizny i przypomina literę S. Osoby które śpią na boku, barki i biodra nie zapadają się a kręgosłup jest ustawiony w linii prostej.
Mięśnie głębokie odpowiadające za postawę są w spoczynku oraz są rozluźnione, co efektem jest że nasze ciało w trakcie snu odpoczywa a budzimy się wypoczęci i zrelaksowani.


  • H1 - Materac bardzo miękki przeznaczony jest dla osób ważących poniżej 40 kg. Została w nim zastosowana pianka o małej gęstości, dzięki której materac jest elastyczny, miękki i stanowi właściwe podparcie dla kręgosłupa. Polecany dla osób lubiących spać na miękkich powierzchniach lub też mających drobne urazy.
  • H2 - Materac miękki przeznaczony jest dla osoby o wadze 40-60 kg i dla osób preferujących spanie na powierzchniach o umiarkowanej twardości. Jest bardzo elastyczny, idealnie dopasowuje się do kształtu ciała śpiącej na nich osoby i utrzymuje kręgosłup w odpowiedniej pozycji.
  • H3 - Materac średnio twardy przeznaczony jest dla osoby o wadze 60-100 kg i dla osób preferujących spanie na twardszych powierzchniach. Gwarantuje odpowiednie ułożenie ciała podczas snu oraz komfortowy wypoczynek.
  • H4 - Materac twardy przeznaczony jest dla osoby o wadze powyżej 100 kg i dla osób preferujących spanie na powierzchniach o znacznej twardości. Gwarantuje odpowiednie ułożenie ciała podczas snu oraz komfortowy wypoczynek.
  • H5 - Materac bardzo twardy przeznaczony jest dla osób cięższych oraz preferujących spanie na powierzchniach o znacznej twardości.

3. Wiek

Również wiek wpływa na ocenę twardości materaca. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych. Seniorzy preferują materace nieco bardziej miękkie, niż osoby młodsze. Jest to uzasadnione, gdyż częściej w tym wieku występują choroby układu krążenia, które zbyt twardy materac może wzmagać. W przypadkach przymusu dłuższego pobytu w łóżku doskonale sprawdzają się materace termoplastyczne, które niwelują ryzyko powstawania odleżyn.

4. Dla alergików

Materiałem szczególnie polecanym alergikom jest lateks oraz kokos. To materiały ekologiczne, które nie pochłaniają kurzu. Na ich powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, więc pozostaje świeży przez bardzo długi okres czasu.

5. Schorzenia kręgosłupa

Przy schorzeniach kręgosłupa warto zwrócić uwagę na występowanie w materacu 7-9 stref twardości, które doskonale podpierają kręgosłup. Materac nie może być ani za twardy, ani za miękki.
Pomocne materiały dla pacjenta:
Opracowanie:
mgr fizjoterapii 
Żaklina Stanek
kierownik ds. marketingu

Komentarze

  1. Najgorzej jak ma się właśnie problemy z kręgosłupem. Wtedy bardzo ważne jest to na jakim materacu śpimy. U mnie pojawia się problem ze stawem ramiennym https://carolina.pl/endoprotezy-stawu-ramiennego-standard-w-europie-w-polsce-wciaz-rzadkosc/ czasami bardzo ciężko się ułożyć na łóżku. Może za miękkie mam łóżko właśnie. Muszę zastanowić się nad zakupem twardszego.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz