Ortezy dla biegaczy- zaopatrzenie, rehabilitacja


Ortezy dla biegaczy!

Ciało biegacza podczas wykonywania treningu często jest narażone na przeciążenia czego skutkiem są różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz kontuzje. W celu zapobiegania bądź minimalizowania już powstałych dysfunkcji, warto zastosować odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne. Pozwoli to na realizację planów treningowych oraz podniesienie komfortu podczas biegu.

Ból w obrębie stawu skokowego
Do częstych problemów w tym obszarze można zaliczyć :

  • Bóle okolicy pięty,
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • Przeciążenie ścięgna Achillesa
Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi niesprawnościami jest zastosowanie zaawansowanych opasek kompresyjnych.


Zalecana przez lekarzy jako terapia uciskowa, nie tylko dla pacjentów leczących żylaki ale także dla sportowców. Kompresja przyspiesza regenerację zmęczonych tkanek, wspomaga układ krwionośny i limfatyczny. Łagodzi i redukuje bóle pięty oraz bóle okolic łuku podeszwowego. Wspomaga stabilizację stawu skokowego.
rys 2. opaska fs6
Wykonana z oddychającego materiału, który jest łatwy w pielęgnacji i wygodny w użytkowaniu ze względu na anatomiczny kształt.


Orteza na staw skokowy z silikonowymi wkładkami
Zastosowanie dzianiny uciskowej oraz wkładki silikonowej powoduje efekt masażu, wspomagając ukrwienie. Dzięki temu następuje szybsza resorpcja krwiaków i obrzęków.
rys. 3 orteza stawu skokowego z pelotami żelowymi
Wskazana w lekkich niestabilnościach stawu skokowego, przy występowaniu krwiaków i obrzęków stawowych oraz przy pourazowych stanach zapalnych.
Cechuje ją duża elastyczność. Specjalnie tkana część zapobiega uciskowi i zawijaniu.

Orteza stabilizująca staw skokowy
Ma szerokie zastosowanie terapeutyczne. Zarówno wspomogą proces doleczania i rehabilitacji urazów stawu skokowego jak również wspomaga pośrednie ustawienie stopy.
rys. 4 orteza stabilizująca staw skokowy
Charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza i wilgoci, zabezpiecza przed otarciami, za pomocą dodatkowej taśmy można wyregulować siłę stabilizacji oraz zgięcie grzbietowe stopy. Uniwersalna na prawą i lewą stronę.

Podkolanówki kompresyjne
Dzięki uciskowi na łydki pończochy przeciwdziałają nadmiernemu gromadzeniu się krwi w kończynach. Pozwala to na wydajniejszą i dłuższą pracę mięśni, a po zakończeniu treningu przyśpiesza proces regeneracji. Ucisk skarpet trzyma też mięśnie w jednym miejscu, co zwiększą komfort biegu i w pewnym stopniu może zapobiegać kontuzjom.
rys 5. podkolanówki kompresyjne
 Okolica ścięgna Achillesa została dodatkowo wzmocniona, co chroni ścięgno przed naciskiem obuwia i otarciami. Redukuje wstrząsy, stabilizuje stopę w bucie. Dzięki specjalnemu materiałowi odprowadza ciepło i umożliwia dopływ powietrza. Jednocześnie zapewnia ciągły delikatny masaż stóp. Rekomendowane zarówno dla amatorów jak i osób, które rozpoczynają karierę sportową. Nadają się także do codziennego użytku – w podróży lub podczas snu.

Mobilizacja rozcięgna podeszwowego
Jeżeli towarzyszy Ci:
  • palący ból wzdłuż rozcięgna,
  • ból wokół pięty,
  • ból pięty po stronie podeszwowej podczas obciążania rozcięgna,
  • mocno napięte łydki,
Zastosuj jedną z następujących technik.
1) W pozycji stojącej, przetaczamy piłeczkę na spodzie stopy od pięty do palców. Rozcięgno jest strukturą mocno obciążoną codziennym wysiłkiem. Nacisk powinien być też dość mocny i trwać co najmniej minutę na każdą kończynę dolną. W razie potrzeby wydłużamy ten czas, do uzyskania rozluźnienia.
2) W pozycji siedzącej (świetne np. w pracy biurowej), masujemy tak samo jak wyżej, trudniej będzie dopasować nacisk, jest to dobry sposób na relaksację i dłuższy masaż.

Przesuwanie-rozluźnianie
Najpierw należy docisnąć piłeczkę do zagłębienia znajdującego się tuż nad kością piętową.
Następnie przesuwając ją w dół trzeba zadbać o to, aby nie straciła kontaktu ze skórą, co pozwoli na ruch tkanek znajdujących pod nią.
rys. 6 piłeczka z kolcami do ćwiczeń i masażu
Oprócz wykonywania ruchów z góry na dół, można przesuwać piłeczkę również na boki z równomiernym napięciem.

Ból w obrębie stawu kolanowego
Sportowa orteza kolana
Stosowanie tej ortezy zalecane jest przede wszystkim przy lekkiej niestabilności więzadeł rzepki, bólu rzepki, bólu przy zespole rzepkowo-udowym, uszkodzeniach łąkotki oraz nadmiarze mazi stawowej i opuchliźnie.
Wbudowana silikonowa wkładka i uciskowa tkanina sprawiają, że zostaje osiągnięty efekt masażu, poprawiający ukrwienie dzięki czemu zwiększa się resorpcja obrzęków i krwiaków. Bezszwowa, uformowana opaska wspiera podparcie mięśni.
rys. 7 sportowa orteza kolana
Kompresja jest zapewniona na całym obszarze bez uczucia ścisku. Dzianina w dole kolanowym jest cały czas rozciągnięta i nie występują na niej fałdy, co jest ważne przy aktywnościach z częstym zginaniem kolan. Jest łatwa do nałożenia.

Neoprenowa orteza rzepki odciążająco-stabilizująca
Przynosi ulgę przy schorzeniach takich jak : zespół rzepkowo-udowy, zapalenie więzadła rzepki, zapalenie przyczepu więzadła do szczytu rzepki, kolano skoczka.
rys. 8 orteza podrzepkowa

Na aplikację właściwej kompresji pozwala regulowana taśma. Orteza zawiera silikonową wkładkę, która wywiera miejscowy nacisk na więzadło właściwe rzepki. Dzięki otworowi na rzepkę pozwala na zmniejszenie jej ucisku oraz kontroluje tor ruchu.

Neoprenowa orteza rzepki
Zapobiega zwichnięciom rzepki, powstałym na skutek np. nagłego uderzenia w staw skokowy. Zalecana przy chondromolacji rzepki. Zapewnia doskonałą stabilizację oraz odciążenie stawu rzepkowo-udowego. Unikalna wielowarstwowa konstrukcja neoprenu, ze specjalnie zaprojektowanymi mikro-otworami daje uczucie chłodu w miejscu przylegania. Zapięcie na rzep pozwala na łatwe i szybkie założenie.

Tkaninowa orteza stawu kolanowego ze wzmocnieniami i osłoną silikonową
Sprawdza się świetnie w uśmierzaniu bólu wywołanego obrzękiem oraz urazami wywołanymi przeciążeniem stawu. Wzmocnienie zapewniają boczne fiszbiny. Pozwala utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała powodując wzrost cyrkulacji krwi. Pierścień z masy silikonowej dodatkowo chroni rzepkę. Materiał budujący tę ortezę jest hipoalergiczny i antybakteryjny.
rys. 9 orteza stabilizująca  ze wzmocnieniem bocznym

Pomocne materiały dla pacjentów:
Opracowanie: Agnieszka Stefanowska
studentka fizjoterapii

grafika: pobrane z google

Komentarze

  1. Nigdy nie biegałam ale wydawało mi się zawsze, że takie ortezy zakłada się jak coś się już dzieje niedobrego. Oczywiście zgodnie z wynikami badań, zaleceń lekarza. Sama mam problemy z kręgosłupem i zaczynałam leczenie od badań, na tej stronie można się dowiedzieć jakie warto wykonać by najlepiej zdiagnozować pacjenta.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz